Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Ulrica Fredrica Pasch

(Sverige, 1735-1796)
Ulrica Fredrica Pasch
(Sverige, 1735-1796)

ULRICA FREDRICA PASCH, tillskriven. Olja på duk 66 x 50,5 cm.

Drottning Sofia Magdalena (1746-1813). Olja på duk 66 x 50,5 cm.

Ytsmuts.
Krackelyr.
Retuscher.
Smärre skrapmärken längs ramkanten.

Konstnär

Ulrica Fredrika Pasch var en svensk bildkonstnär. Till en början studerade hon och brodern Lorens Pasch d.y för fadern Lorens Pasch d.ä. Kvinnor fick inte studera måleri på akademien under denna tid då det innefattade studier av nakenmodell. Pasch är främst känd som porträttmålare i vilken genre hon under tio års tid försörjde sin fader och syster medan brodern studerade utomlands. Pasch var en av de första kvinnorna som valdes till ledamot i Konstakademien 1773. Pasch hade en framgångsrik karriär och målade ofta porträtt av kungafamiljen och hovet. Hon ansökte dock upprepade gånger förgäves för en pension.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm och i svenska slotts- och herrgårdssamlingar.

Utropspris
8 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13