ANNA-GRETA SJÖQVIST, MATTA, rölakan, ca 235,5-236,5 x 167,5-169,5 cm, signerad AGS.
Blåmelerad botten med stiliserade polykroma blommor. Benvit bård med blå ranka.
Något slitage, smutsig, fläckar. Kortsidorna med smärre skador, ställvis skadade fransar, många saknas.