KAARE KLINT, bergere, modell 4488, Rud Rasmussen, Danmark.
Fåtölj av mahogny med inläggningar av bland annat palisander. Rygg, sits och armlän med rotting. Löda dynor med ljus skinnklädsel. Etikettmärkt Rud. Rasmussens Snedkerier Københaven N Danmark och numrerad. Sitthöjd 42, höjd 90 cm.
Slitage. Ställvis blekt klädsel. Fläckar. Skador på rottingen. Resningar i lacken. Märken.