Konst Modern svensk konst
1198577
Per-Åke Blidegård
(1929-1979)
Per-Åke blidegÅrd, fotografi, signerat -65.

PER-ÅKE BLIDEGÅRD, fotografi, signerat -65

Renvandring i snö. Ca 40 x 58 cm.

Ej examinerad ur ram. Något gulnat.

Övrigt

Per-Åke Blidegård var fotograf och filmare, och var tillsammas med Erik Forsgren TV-pionjärer när det gällde rapporteringen från Norrland. De gjorde redan på 1950-talets slut reportage från Västerbotten och Norrbotten. Redan innan TV-sändningarna hade täckning där. Först som freelance och sedan som anställda på Aktuellt. Blidegård gjorde också undersökande dokumentärfilm som bl a ’Renskötarna’ 1962-63 och ’Folket kring Grottorna’ 1966.

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Utropspris
6 000 SEK