Ljuskrona med stomme av mässing, behängd med slipade glasprismor, delvis rökfärgade. För sex ljus, sex ljuspunkter. Diameter 50, höjd 66 cm.
Smärre skador och slitage, lösa delar medföljer. Ej funktionstestad.