Britt-Louise Sundell

(Sverige, 1928-2011)
Britt-Louise Sundell
(Sverige, 1928-2011)

BRITT-LOUISE SUNDELL, Gustavsberg studio, adventsljusstake, stengods, 1900-talets andra hälft.

En adventsljusstake i glaserat stengods, höjd 12 cm, diameter 19 cm.

Smärre slitage.

Formgivare

Svensk keramiker och formgivare född i Västerås 1928. Hon studerade vid Konstfack i Stockholm under början av 1950-talet, och fick efter detta anställning vid Gustavsbergs Porslinsfabrik 1954. Sundell arbetade även i andra material såsom plast och glas. 1961 erhöll hon diplom för ett set glasvaser vilka formgivits på uppdrag av Målerås Glasbruk. Samma år prisades hon även för sin gallerutsmyckning vid Mariatorgets tunnelbanestation. Under den senare delen av 1970-talet övergav Sundell i stort sätt keramiken och började istället arbeta i grafik och teckning.

Utropspris
2 500 SEK

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02