Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Belysning Ljuskronor
1199287
LJUSKRONA, Oscariansk, omkring år 1900.
Ljuskrona, oscariansk, omkring år 1900.

Ljuskrona med stomme av mässing, behängd med slipade glasprismor. För tolv ljus, sex ljuspunkter. Diameter ca 73, höjd ca 105 cm.

Skador och slitage. Kompletterad. Lösa prismor medföljer. Smuts. Ej funktionstestad.

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Utropspris
8 000 SEK