NILS & KAJSA STRINNING, hyllsystem, "String", 1962.
Fanerat med mahogny. Gavlar av plastat stål.
Fyra gavlar höjd 215 cm, två st djup 19, 2 st djup 29 cm.
En gavel höjd 77, djup 28 cm.
En gavel höjd 52, djup 28 cm.
Skåp med skjutdörrar 78 x 45 x 57 cm.
Skåp med skjutdörrar 80 x 30 x 42 cm.
Skåp med skjutdörrar 80 x 30 x 32 cm.
Skåp med skjutdörrar av glas 78 x 20 x 42 cm.
Hyllplan/skrivbord med låda 117 x 58 cm.
Fem hyllplan 80 x 20 cm.
Två hyllplan 41 x 30 cm.
Två hyllplan 80 x 30 cm.
Hyllplan av plastat stål 80 x 35 cm.
Tre lådor 41 x 30 cm.
Stag 120 cm.
Lampa.
Vissa delar etikettmärkta String Made in Sweden.
Ej funktionstestad belysning. Slitage, repor, fläckar. Delvis blekt.
Originalkvitto medföljer.
Nils Strinning var en svensk arkitekt och formgivare född i Kramfors. Han studerade vid Tekniska Skolan. Strinning är främst känd för att tillsammans med sin fru Kajsa ha formgivit den så kallade ”Stringhyllan”, som består av fanerade hyllplan som hängs på plastöverdragna metalltrådsgavlar. Efter att den förevisats på H55-utställningen i Helsingborg 1955 kom den att bli en enorm succé. Hyllan är idag en klassiker och nytillverkas.