KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.

Målade karmstolar med skuren dekor. Fast stoppad sits, rygg och armlän. Sitthöjd ca 46, höjd ca 88 cm.

Senare målning. Skador, slitage och lagningar, torrsprickor, färgbortfall, förstärkningar. Lös del till klädsel medföljer.

Utropspris
3 000 SEK