Prenumerera på vårt nyhetsbrev

1199869
Signe Persson-Melin
(Född 1925)
Signe persson-melin, tekanna, "myrten", tenn, svenskt tenn, stockholm, 2014.

SIGNE PERSSON-MELIN, tekanna, "Myrten", tenn, Svenskt Tenn, Stockholm, 2014.

Fyrkantig tekanna av tenn med bladdekor i relief. Handtag och lockknopp i trä. Stämplad SPM Q11 samt med änglastämpeln. Längd 19,5, höjd 18 cm.

Smärre slitage.

Placering: Carlsgatan 54, 211 20 Malmö - Z1
Övrigt

Designad inför Svenskt Tenns 80-års jubileum 2004.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
2 500 SEK