Prenumerera på vårt nyhetsbrev

1200396
SKJORTA, proveniens Benny Andersson, ABBA.
Skjorta, proveniens benny andersson, abba.

Kortärmad jeansskjorta dekorerad med stjärnor, nitar och strass. Märkt storlek 36.

Slitage. En tryckknapp saknas. Strass och enstaka nitar saknas.

Placering: Inkommande transporter Geijersgatan
Proveniens

Säljaren fick skjortan av en arbetskamrat runt 1990 med anledning av en företagsfest med 70-tals tema. Säljarens kollegas son hade i sin tur fått skjortan av Benny Anderssons son, Peter Grönwall. Familjen bodde i Grimsta, Vällingby och Peter var en vän till familjen.

Övrigt

Skjortan har varit med i TV4:s program "Bytt är Bytt" 17 oktober 2019.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
32 000
3 027
3 356
Utropspris
20 000 SEK
Budhistorik (16 bud)
14 jan 16:50
32 000 SEK
14 jan 15:04
31 000 SEK
14 jan 15:03
30 000 SEK
14 jan 15:03
30 000 SEK
14 jan 15:02
26 000 SEK