MATBORD, Slagelse Möbelvaerk A/S och 4 st STOLAR, Niels Otto Møller, JL Møller. Danmark, 1960-tal.
Bord av palisander med utdragsskivor. Längd 165-275 cm. Bredd 90 cm. Höjd 72 cm.
Stolar med stomme av palisander, stoppad sits med klädsel av konstläder. Sitthöjd 45, höjd 80 cm.
Etikettmärkt och brickmärkt.
Bruksslitage. Repor. Märken. Blekt. Smärre fläckar.