GERT NYSTRÖM, taklampa "Festival" Fagerhult/Orrefors 1960-tal
För 24 ljuspunkter, stomme av metall, formgjutna glasrör i flera nivåer, diameter ca 95 cm.
Obs lampan är ej monterad och saknar en del plastfästen men medföljer mer glasrör än lampan kräver (reservdels-lampa)
Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Ej funktionstestad. Bristningar. Nagg. OBS ej komplett (mer glasrör än vad som behövs)