Gert Nyström

(Sverige, 1913-2000)
Gert Nyström
(Sverige, 1913-2000)

GERT NYSTRÖM, taklampa "Festival" Fagerhult/Orrefors 1960-tal

För 24 ljuspunkter, stomme av metall, formgjutna glasrör i flera nivåer, diameter ca 95 cm.
Obs lampan är ej monterad och saknar en del plastfästen men medföljer mer glasrör än lampan kräver (reservdels-lampa)

Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Ej funktionstestad. Bristningar. Nagg. OBS ej komplett (mer glasrör än vad som behövs)

Utropspris
5 000 SEK

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13