Gudsmoder av Kazan. Tempera på pannå. Risa, förgylld silver. Okänd mästare (СГ), Moskva. Storlek 22x18 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken. Bristningar runt spikarna på risan. Delvis lös risa.