POUL VOLTHER, fåtölj, "Corona EJ 5", Erik Jørgensen, Danmark, omkring sekelskiftet år 2000.
Stålstomme med fyrdelad centralfot. Fyra olika stora elliptiska delar med stoppad klädsel av svart skinn. Snurrbar. Sitthöjd 40 cm. Bredd 88 cm. Djup 90 cm. Höjd 98 cm.
Märke från tidigare etikett. Smärre slitage. Smärre repor.
Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.