Björn Trägårdh

(Sverige, 1908-1998)
Björn Trägårdh
(Sverige, 1908-1998)

FIRMA SVENSKT TENN, flaska med propp av Björn Trägårdh, Stockholm 1930-tal.

Propp av tenn och mässing med graverat spegelmonogram. Flaska av gjutet glas med blästrade sidor och hals. 15,5 x 6 cm, total höjd 20 cm, proppens diameter 6,2 mm.

Smärre slitage. Anlupen, smärre avlagringar.

Formgivare

Björn Trägårdh (1908-1998) Konstnär, möbelarkitekt, tecknare och grafiker. Han var verksam som formgivare vid Firma Svenskt Tenn åren 1928–1936, där han formgav möbler, tennföremål och andra konstindustriprodukter. Trägårdh knöts till Svenskt Tenn redan som 20-åring och var påverkad av en funktionalistisk formuppfattning. Han arbetade i en sober färgskala med svart, vitt och grått som färgelement. Vidare var han tillsammans med Estrid Ericson utställningsarrangör för några uppmärksammande utställningar. Efter att Josef Frank börjat arbeta vid Firma Svenskt Tenn flyttade Trägårdh till Paris 1939 där han verkade som bildkonstnär. Under och efter kriget återgick han till konsthantverket och modeindustrin och tillverkade knappar och broscher för bland andra modehusen Dior, Bruyère, Schiaparelli med flera. Representerad: Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Institut Tessin i Paris samt i konstmuseum i Tours och Pau i Frankrike.

Utropspris
3 000 SEK

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79