ILMARI TAPIOVAARA, stolar, 4 st, "Fanett", Edsbyverken.
Svartlackerade ryggpinnar och ben. Sitsar av skiktlimmat, formpressat trä fanerat med teak. Märkta. Sitthöjd 42, höjd 81 cm.
Slitage. Senare målning.