Såsslevar CG Herpel Stockholm 1815, JF Tynelius Helsingborg 1880, ströskedar A Lundqvist Stockholm 1827, A Lilja Stockholm1847 samt Danmark omkring 1900, samt sked med skaft i ben, Tyskland 1800-talet slut. Längd 16-32 cm. Vikt 310 gram.
Lagningar, bristningar, slitage.