Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Konst Contemporary
1202303
Carl Fredrik Reuterswärd
(1934-2016)
Carl fredrik reuterswÄrd, "cross reference", signerad och numrerad 5/10 1981.

CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, "Cross reference", signerad och numrerad 5/10 1981.

Reflektionshologram på glas. 25 x 30 cm.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - L113
Övrigt

Motivet utgår från en bild av Carl Fredrik Reuterswärd iklädd rollen som Salvador Dalí, hans mustasch är formad som bokstäverna C och R. Verket är skapat med en pulserande rubinlaser på Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm 1980. Hologrammen ska upplevas i vitt ljus.
Ett av världens första vitljus reflektionshologram, Nr 17. Holografi - nutidens kubism enligt Salvador Dali.

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

15 000
1 429
1 549
Utropspris
20 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (12 bud)
20 feb 20:54
15 000 SEK
20 feb 12:22
14 000 SEK
19 feb 9:07
13 000 SEK
18 feb 16:21
12 000 SEK
18 feb 14:17
10 522 SEK