Edward Charles Barnes

(Storbritannien, 1830-1890)
Edward Charles Barnes
(Storbritannien, 1830-1890)

EDWARD CHARLES BARNES, olja på duk, signerad E Barnes.

Äldre dam. Ca 31 x 25,5 cm.

Smärre krackeleringar. Ram med skador.

Konstnär

Edward Charles Barnes var en brittisk bildkonstnär född i London. Barnes var en viktoriansk konstnär och är främst känd för att ha målat genrescener och porträtt av kvinnor och barn.

Utropspris
6 000 SEK
Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13