Ingegerd Silow, Matta, rölakan, ca 181,5-183 x 107,5-109 cm, signerad IS.
Rödmelerad botten. Ljusmelerad huvudbård med geometriska figurer i olika röda och bruna nyanser.
Något slitage och smutsig, fläckar. Skadade fransar, de flesta saknas.