Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Samlarföremål Övrigt
1202599
HAROLD SALOMON, MEDALJER, 8 st, sterling silver, H. C. Andersen, "Eventyrserien". Originaletui.
Harold salomon, medaljer, 8 st, sterling silver, h. c. andersen, "eventyrserien". originaletui.

Åtta olika sagomotiv, diameter 5 cm. Var och en numrerad "NO 1304/2000". Stämplade "ISSUED BY ANDERS NYBORG INT", daterade 75-11-01 t.o.m. 76-05-01. Profilerna signerade Harold Salomon. Kultateollisuus, Åbo.
Sammanlagd silvervikt 683 g.
Medföljer kassett med två sagor lästa av Birgitte Price, skådespelerska vid Det Kongelige Teater.
Askens mått 31x7 cm. I originalförpackning.

Övrigt

H.C. Andersens 100-års jubileum 1875-1975.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
300 EUR