LOUIS MARIN GOSSET À PARIS (1822-1840), garnityr med dubbelpipigt slaglåsgevär samt ett par slaglåspistoler, i schatull

Dubbelpipigt SLAGLÅSGEVÄR med damaskerade pipor med signatur i guld. Kaliber 15 mm. Graverade låsbleck märkta "Gosset Brevete". Halvstock av valnötsrot. Längd 111 cm. Ett par SLAGLÅSPISTOLER med avskruvbara damaskerade pipor märkta:"Fni PAR LEPAGE. Boxlås med dold avtryckare. I schatull av mahogny med mässingsbeslag samt med Friherreliga ätten Åkerhielm av Margretelunds vapen.

Lagning på framstocken. Ett hangrepp lagat. Helhetsintrycket är mycket gott.

Proveniens

Bukowskis Auktioner Nr 465, 1989, katalognr 74.

Utropspris
25 000 SEK