497
1202748

David Wretling

(Sverige, 1901-1986)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 600 - 1 780 EUR
1 680 - 1 870 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
David Wretling
(Sverige, 1901-1986)

Sittande flicka

Signerad David Wretling och daterad 1951. Mörkpatinerad. Höjd 34 cm, längd 25,5 cm.

Proveniens

Vinst vid konstlotteri i Umeå på 1950-talet. Därefter i arv till nuvarande ägare.