Vinröd botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, blom-, arabesk- och palmettslingor. Bred vinröd huvudbård med stor arabesk- och blomranka.
Abrasher. Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, skador, smärre lagningar. Långsidorna med trampveck och skador, skadade kortsidor.