DAVID ROSÉN, byrå, "Futura"-serien, Nordiska Kompaniet, NK, 1900-talets mitt.
Stomme av bok och fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Två mindre lådor och fyra större. Brickmärkt NK R585009-C13 2 50. Bredd 90. Djup 44. Höjd 109 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor, ställvis omfattande. Märken. Smärre fanerskador. Nyckel saknas.