Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Design Övrigt
1203157
Max Bill
(1908-1994)
Max bill, taklampa, 'sputnik' modell för temde, schweiz 1960/1970-tal.

MAX BILL, taklampa, 'Sputnik' modell för Temde, Schweiz 1960/1970-tal.

Metallstomme, korsliggande armar med 9 glasbollar av opalglas. Diameter ca 50 cm. Höjd 56 cm.

Bruksslitage. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
300 EUR