För bordsljus, tre st med ställyta, diameter 6 cm, foten 10 cm, höjd 9 cm. En med diameter 14 cm nertill, öppen upptill, diameter 7,5 cm, höjd 8,5 cm.
Skålens höjd 21 cm, diameter 19 cm.
Totalvikt 856 g.
Saknar lyktglas. Smärre slitage. Ytslitage och smärre repor inuti skålen.