TAKLAMPA, jugendstil, 1900-talets andra hälft med äldre delar.

Stomme av gulmetall behängd med glasrör och glaspärlor. Reliefdekor av kvinnofigurer. sex ljuspunkter. Längd ca 50, höjd ca 42 cm (exklusive kedja och kopp).

Ej funktionstestad. Smärre slitage och skador. Omarbetad. Lösa prismor medföljer.

Utropspris
4 000 SEK