SNEDKLAFFSEKRETÄR, senbarock provinsarbete, sent 1700-tal.

Almfanér med intarsia. Fem lådor, snedklaff med innanför liggande inredning av 12 mindre lådor. L 102, b 54-90, h 111. Nyckel finns.

Ställvis hårt slitage, sprickor. Fanérskador. Listbortfall. Nyckel till inredningen saknas. Nyckel finns.

Utropspris
5 000 SEK