PER BRANDSTEDT, "Plateau", hallbord, 2000-tal.

Svärtad massiv ek. Längd 125, bredd 41/56, höjd 84 cm.

Smärre slitage. Märken.

Ljus, Mörker och Minnen, Skövde konstmuseum 11 oktober -14 december 2014.
Bladhska galleriet, Skara 2015.

Bordet tillverkades för utställningen "Ljus, mörken och minnen", Skövde Konstmuseum, 2014.

Utropspris
6 000 SEK