Amalia Lindegren

(Sverige, 1814-1891)
Amalia Lindegren
(Sverige, 1814-1891)

AMALIA LINDEGREN, porträtt, två stycken, olja på duk, påskrift a tergo

Föreställande Carolina Johanna Sandels, född Liebholtz, och hennes man häradshövding Knut Vilhelm Sandels. Ca 68 x 52 cm .
Medföljer fotografi av konstnären, i egenhändigt skuren ram, karvsnitt; ramen 23 x 15 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre lagning. Smärre repor. Smärre retusch.

Proveniens

Arv i familjen, bl a via konstnären Gösta Sandels.

Prins Eugens Waldemarsudde.

Båda målningarna bär påskriften 'Detta porträtt målat omkring år 1845 av Amalia Lindegren upptagen som fosterdotter i hans föräldrars hem, President Sandels.' (Benjamin Sandels, Vice President i Bergskollegium.)

Utropspris
12 000 SEK
Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46