Stomme av mässing. Tre ljusarmar med runda kupor av opakt glas. Mittparti krönt av kvinnogestalt i mässing. Märkt i metallen undertill 'Armaturbolaget Nr 48 Malmö'. Höjd 157 cm.
Åldersrelaterat slitage. Oxidering. Repor/märken (främst på foten) Ej funktionstestad.