SKÅP, barock, 1700-tal
Tvådelat skåp av betsad furu. Överdel med spegeldörrar med bakomliggande hyllinredning med skedhylla. Underdel med två lådor och kulfötter. Bredd 133, djup 55, höjd 202 cm. Nyckel finns.
Renoverad. Senare målning. Slitage. Märken. Torrsprickor.