Väggur med fodral av mahogny och, delvis svärtad och bronserad dekor samt beslag av mässing. Målad urtavla. Höjd 138 cm. Två lod och pendel finns. Nyckel finns.
Skador, slitage, lagningar och kompletteringar. Ej funktionstestat.