Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Silver Övrigt
1205761
ETUIER och DOSOR, 6 st, silver, finska stämplar 1927-1945.
Etuier och dosor, 6 st, silver, finska stämplar 1927-1945.

Två cigarettetuier, förgyllda invändigt, 9x8 cm och 9,5x9 g. 1930 och 1945.
Två tändsticksaskar, finska kontrollstämplar, 1928 och 1929.
Pillerdosa, förgylld invändigt, diamater 3,5 cm, finska kontrollstämpel 1927.
Dosa med graverad dekor, längd 6,5 cm, stämplad 830.
Vikt 361 g.

Graveringar. Slitage. Den graverade dosan med bucklor.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
250 EUR