ROYAL COPENHAGEN, servisdelar, 67 st, porslin. "Blå Blomst".
Bestående av:
18 fat, 1625, 17 cm.
12 fat, 1626, 15,5 cm.
1 serveringsfat, 1523, 23,5x23,5 cm.
1 kanna med lock, 1517, total höjd 23 cm.
2 mjölkkannor, 1535.
4 fat, 1802, längd 10 cm.
1 sockerskål med lock och handtag, 1680, längd 14,5 cm (lock med spricka).
1 sockerskål med lock 1678, 9 cm.
1 vas, 1801.
15 koppar med fat, 1549-1549a, diameter på fat 13 cm.
10 koppar med fat, 1546, diameter på fat 11,5 cm.
1 gräddkanna, 1537.
Smärre slitage. 1 lock med spricka.
Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.
Läs mer