Kan inte nå servern

Royal Copenhagen

(Danmark)
Royal Copenhagen
(Danmark)

ROYAL COPENHAGEN, servisdelar, 67 st, porslin. "Blå Blomst".

Bestående av:
18 fat, 1625, 17 cm.
12 fat, 1626, 15,5 cm.
1 serveringsfat, 1523, 23,5x23,5 cm.
1 kanna med lock, 1517, total höjd 23 cm.
2 mjölkkannor, 1535.
4 fat, 1802, längd 10 cm.
1 sockerskål med lock och handtag, 1680, längd 14,5 cm (lock med spricka).
1 sockerskål med lock 1678, 9 cm.
1 vas, 1801.
15 koppar med fat, 1549-1549a, diameter på fat 13 cm.
10 koppar med fat, 1546, diameter på fat 11,5 cm.
1 gräddkanna, 1537.

Smärre slitage. 1 lock med spricka.

Formgivare

Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
5 500 SEK
Auktionen är avslutad.
Köpinformation
Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.