Kaffekanna, sockerskål och gräddsnäcka. Alla delar invändigt förgyllda och på fyra kulfötter. Lock med gångjärn, benisolering. Höjd 10,5 - 19 cm. Kannan stämplad kyrilliskt AL, kontrollstämplad Yakov Nikolayevich Lyapunov (1898-1903).
Sammanlagd vikt ca 1319 g.
Graveringar. Smärre slitage.