VÄVNADER, 2 st., "Täppan" och "Gul kvist", gobelängteknik, Märta Måås-Fjetterström respektive Barbro Nilsson.

"Täppan" signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström), ca 35,5 x 37,5 cm, komponerad 1931, tillverkad efter 1941. "Gul Kvist", signerad BN (Barbro Nilsson hos MMF AB), ca 22,5 x 23,5 cm, komponerad 1957.

Obetydligt blekta. "Täppan" med något slitage och smuts, fläckar (stearin), smärre skador. "Gul kvist" med obetydligt slitage, fläckar.

"Täppan" jämför Bergman, Ingrid: Märta Måås-Fjetterström - En mästare och nyskapare inom textilkonsten, Södertälje 1990 (?), omslagsbilden; "Gul kvist" jämför Små Vävnader från Märta Måås-Fjetterström, färgplansch 10.

Utropspris
2 500 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

380. Andreas Eriksson, "Fröställning".
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK