STOLAR, 4 st + 1 st, Thonet, 19000-talets första hälft.
Fyra stolar och en karmstol med stomme av betsat böjträ sits i rotting. Brännmärkta och etikettmärkta.
Sitthöjd 47 cm, höjd 94-97 cm.
Höjd till karmstolens armstöd ca 67 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre instabila. Karmstolen med sprickor i trä.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.