HERTHA BENGTSON, servisdelar, 29 stycken, flintgods. Rörstrand.
Bestående av:
9 fat, 19,5 cm (1 med bränningsspricka, med missfärgningar, 1 med nagg, 1 med tillverkningsdefekt).
4 tallrikar, 25,5 cm. (1 med defekt).
1 skålfat, 20,5 cm (krackelyr).
9 koppar med 11 fat, diameter på fat 17 cm (2 med nagg, 1 kopp med sprickor, 1 kopp med sprickor, 1 fat med nagg).
2 mindre koppar med fat, diameter på fat 16 cm (1 kopp med lagningar, 1 kopp med mindre nagg).
1 mindre kopp med 5 fat, diameter på fat 14,5 cm (kopp med nagg).
3 serveringsfat, längd 35 cm.
Slitage. Tillverkningsdefekter. Missfärgningar. Fåtal med nagg och sprickor. En med troligen lagning.