Lykta specialtillverkad till K.A. Jonssons 100-årsjubileum. Modifierad replik av en gustaviansk förlaga. Signerad och numrerad 2/50. Har aldrig varit upphängd. Originallåda och informationsbroschyr medföljer. Tre ljuspunkter. För tre ljus. Diameter 40. Höjd 55 cm.
Ej funktionstestad. Obetydligt slitage.