Dekor i underglasyrblått, mot celadonglasyr, med motiv av bl.a.fåglar i naturmiljö samt figurer inomhus, vid ett bord med antikviteter. Totala höjder 22-42,5 cm.
Slitage. Mistor. nagg. Bränningssprickor.