LJUSKRONA, Italien, 1900-talets andra hälft.

Ljuskrona med stomme av metall, behängd med slipade och delvis färgade glasprismor. För fem ljus, en ljuspunkt. Diameter 48, höjd 66 cm.

Slitage, obetydliga skador, ej funktionstestad.

Enligt uppgift inköpt på Firma Svenskt Tenn, Stockholm.

Utropspris
2 500 SEK