MATSERVIS, 89 delar, flintgods, Rörstrand, "Skåne" (1915-48).

Motiv av skånska slott. Bestående av:
5 serveringsfat, 32,5 cm (1 med nagg).
5 serveringsfat, längd 24-27 cm (3 med nagg).
14 djupa tallrikar, 25 cm (2 med skador).
14 tallrikar, 24,5 cm (3 med nagg).
15 fat, 21 cm (2 med nagg).
18 assietter, 18 cm (2 med nagg, 1 med ommålning).
1 tekanna med lock, längd 23 cm.
14 koppar med fat, diameter på fat 15,5 cm (3 koppar med nagg, 1 fat med sprickor).
1 sockerskål med lock, längd 14 cm.
1 skål på fat, längd 21 cm.
1 kanna, höjd 17,5 cm.

Slitage. Fåtal med nagg. Några med sprickor. Krackelyr. Missfärgningar.

Utropspris
10 000 SEK