Allmoge
1208927

SKRIVSKÅP, allmoge, 1800-tal.

SKRIVSKÅP, allmoge, 1800-tal.

Tvådelat målat skåp. Underdel daterad 1846 och med utfällbar skrivklaff och fyra underliggande lådor. Överdel daterad 1812 och med pardörrar och bakomliggande hyllor. Bredd ca 113, djup ca 53, höjd ca 202 cm. Nyckel finns.

Renoverat, kompletterat, skador, lagningar och slitage. Delar saknas. Överdel och underdel ej ursprungligen sammanhörande.

Utropspris
5 000 SEK