Metallstommen behängd med 15 st runda glasskivor i klart samt vitt glas. 3 ljuspunkter. Höjd på lampa ca 33 cm, diameter 35 cm. Total höjd med takfäste ca 95 cm.
Bruksslitage. Anlupen metall. Nagg. Två glas med tillverkningsdefekt/skador. Ej funktionstestad.