Matta, semiantik Kayseri, ca 180-182,5 x 121,5-125,5 cm (samt kortsidorna med 2 och 3 cm slätväv).

Benvit botten med ljust polykromt mönster av träd, fåglar, fågelbo, rovdjur, blommor, sjö och nisch. Bred ljust kamelhårsfärgad huvudbård med fåglar, stiliserade blommor och medaljonger.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, stort trampveck. Kortsidornas slätväv med skador.

Utropspris
1 500 SEK