ILMARI TAPIOVAARA, stolar 4 st "Fanett", Edsbyverken.
Stomme av björk med spjälad genombruten rygg, formpressad sits av teak. Märkta. Sitthöjd ca 42 cm.
Slitage. Smärre fläckar. En stol med fanerskador på sitsens undersidan.