Fanerat med palisander, benställning av betsad ek. Rektangulär, med svagt rundade avslut. Längd 186, bredd 52,5, höjd 52,5 cm.
Smärre slitage.
Modellen avbildad i Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 380.